Aplikacija koja je započele kao Kickstarter projekt ima potencijala da preraste u blogging platformu budućnosti. Ghost je prvenstveno dizajniran kako bi omogućio što jednostavnije objavljivanje blog članaka. Kako i sam autor Ghosta John O’Nolan ističe, Ghost nudi jednostavniju i “lakšu” (što se koda tiče) alternativu WordPressu, višegodišnjem leaderu na tom polju.
U svibnju 2013. godine projekt Ghost je na Kickstarteru uspio u mjesec dana prikupiti £196,362. Kampanja je gotova, no ekipa iz Ghost-a podsjeća da svi zainteresirani mogu pripomoći u razvoju aplikacije. Za više informacija posjetite http://tryghost.org/
Kako je Ghost uspio skupiti potrebna sredstva? Po čemu je poseban?
Tvorci Ghost-a obećavaju da će se prvenstveno fokusirati na jednostavnost, kako izgleda, tako i korištenja. Iskustva iz 2013. godine kažu da mnogi (stručnjaci i korisnici) žele koristiti što jednostavnije aplikacije. Da ilustriramo ovu tezu uz nekoliko zanimljivih podataka.
Mnoge web stranice ne koriste navigacijske izbornike
Do nedavno, navigacijski izbornici (menu) su bili sveprisutni i nezaobilazni dio svake web stranice. No, činjenica je da se u 2013. godini mnogo toga promjenilo. WordPress.com donosi zanimljive statistike.
– 76% web stranica nema NITI JEDAN navigacijski izbornik
– 18% web stranica ima JEDAN navigacijski izbornik
– 6% web stranica ima VIŠE OD JEDNOG navigacijskog izbornika
Joey Kudish i lessbloat su zaslužni za prikupljanje i obradu ovih podataka.
Mnoge web stranice ne koriste sidebar (bočni stupac)
Osim navigacije, i sam izgled web stranica često izgleda “jednostavnije”. Na primjer, nova WordPress-ova defaultna tema Twenty Thirteen po defaultu dolazi bez sidebara te je dizajnirana tako da koristi jednu kolonu (column).
S obzirom da WordPress pogoni 22% SVIH web stranica na internetu, ne bi bilo teško zaključiti da bi u bliskoj budućnosti mnoge web stranice mogle krenuti u smjeru ovog pojednostavljenog layouta, bez bočnog stupca. (sidebara)
Fokus na jednostavnosti
Pisanje i formatiranje članaka na pravi način
S lijeve strane pišete tekst i uređujete formatiranje koristeći Markdown (kojeg je vrlo jednostavno savladati) a s desne strane odmah vidite renderirani HTML, odnosno kako će tekst izgledati na vašem blogu. Sve je vrlo intuitivno.
Nadzorna ploča (Dashboard)
Neovisno da li volite (ili ne) razne statistike o vašem blogu, Ghost vam informacije pruža na inovativan i nadasve koristan način. U predivno dizajniranoj nadzornoj ploči na jednom mjestu vidite sve podatke o broju posjeta, broju pretplatnika, popularnosti članaka (broj klikova na ) i sl. Sve se informacije, odnosni widgeti s prikazom istih mogu drag&dropati na željeno mjesto.
Jednostavno upravljanje sadržajem
Sučelje za uređivanje sadržaja je riješeno poput pregledavanja/uređivanja u nekim email klijentima. U lijevoj koloni vidite naslove članaka te klikom na njih odmah možete pregledavati sadržaj članka u desnoj koloni.
Šeranje na društvenim mrežama
Ghost omogućuje jednostavno spajanje na vaše Facebook i Twitter račune. Dakle, nema potrebe za instaliranjem pluginova, sve radi “out of the box”. Vjerujemo da će uskoro pružiti podršku za više društvenih mreža.
Potpuna personalizacija
Ghost je Open source aplikacija i u potpunosti je vaša. Možete pisati svoje teme i pluginove te prilagoditi izgled i funkcionalnosti. Kod je otvoren i objavljen pod MIT licencom.
Ukoliko ne želite/ne znate kodirati teme, već su dostupne besplatne i plaćene teme. Na Ghost Marketplace-u pogledajte izbor 50-tak tema. Prilikom startupa, podršku Ghostu dala je ekipa iz Woo Themes te će se na njihovoj stranici moći kupiti teme za Ghost platformu.
Naš omiljeni marketplace za teme Themeforest također nudi Ghost teme. Cijene se kreću oko 20$. Klikni na banner i pogledaj izbor Ghost tema.
Od čega se sastoji Ghost ?
Frontend: Ghost je napisan u Javascriptu.
Aplikacijski Framework: Node.js framework
Baza podataka: SQLite3
Izrada tema (templating): Handlebars.js
Sve se navedeno drastično razlikuje od popularnih sustava kao što su WordPress / Joomla / Drupal koji se baziraju na PHP-u i MySQL-u za baratanje bazama. Drugim riječima, korištenje Ghosta biti će potpuno drugačije iskustvo nego pri radu sa navedenim CMS-ovima.
Ghost trenutno ne možete instalirati na običan shared hosting paket i ne sadrži niti jednu liniju koda u PHP-u. No, vjerujte, isplatiti će vam se proučavanje Javascripta jer je njegova upotreba u sve većem porastu. Čak je i WordPress počeo koristiti više Javascripta za funkcionalnosti WP jezgre.
Gdje skinuti i kako instalirati Ghost ?
Podsjećamo da je za javnost objavljena vezija 0.3 te da do će do “punokrvne” verzije 1.0 proći još neko vrijeme.
Ghost možete skinuti sa https://en.ghost.org/download/ ili sa Github-a: https://github.com/tryghost
Ghost možete instalirati manualno na vaš Mac , Windowse ili Linux. Također postoje upute kako upogoniti Ghost na serveru/hosting računu.
U slučaju da vam upute za manualnu instalaciju djeluju prekomplicirano, dobri ljudi iz BitNami-a su kreirali Ghost instalere za sve veće platforme.
[makeButton link=”http://docs.ghost.org/installation/mac/” text=”MAC” style=”width:150px; float:left; margin-left: 40px;”] [makeButton link=”http://docs.ghost.org/installation/windows/” text=”WINDOWS” style=”width:150px; float:left; margin-left: 40px; background-color:#41eb41 !important;”] [makeButton link=”http://docs.ghost.org/installation/linux/” text=”LINUX” style=”width:150px; float:left; margin-left: 40px; background-color:#2cbeeb !important;”] [clear]
Detaljnje upute kako pokrenuti Ghost, neovisno da li na serveru ili lokalno, da li instalirate manualno ili uz pomoć instalera potražite na http://docs.ghost.org/installation/deploy/. Ako negdje zapne, provjerite vodič za rješavanje problema ili pitajte za savjet na Ghost forumu. Za eventualni update na najnoviju verziju, pročitajte stranicu Nadogradnja Ghost-a
Napravljen iz ljubavi a ne zbog profita
Ghost je neprofitni projekt. Autori Ghost-a, John O’Nolan i Hannah Wolfe te grupa suradnika , tvrde da isključivo žele stvoriti najbolju platformu za osobno izdavaštvo te da će sva prikupljena financijska sredstva uložiti jedino u daljnji razvoj aplikacije.
Odabirom korištenja Ghost bloga hostanog na njihovom servisu (poput wordpress.com ili tumblr.com) i vi ćete pomoći daljnjem razvoju aplikacija, tvrde tvorci Ghost-a. Njihov je cilj stvoriti samoodrživi business model te će aplikacija zauvijek ostati open source. Poanta je da ukoliko koristite Ghost servis = stvarate zaradu = koja ide za razvoj aplikacije = koja će postati bolji software = koji će privući više korisnika = i donijeti više zarade = i više razvoja = itd.
Ghosto-ovci ne žele da, kao mnogi Kickstarter projekti, nakon što im presuše sredstva, svoju proizvod prodaju nekoj gigantskoj kompaniji poput Facebook-a za 1.1 milijardu $.
Molim? For Real? Za ozbač ne bi prodali za tu cifru?
Kako god bilo, nadamo se da će uspješno dogurati do punokrvne verzije 1.0 te će ova obećavajuća platforma polučiti uspjeh kakav im priželjkujemo. Ne sumnjam da ćemo o Ghostu još pisati.