Svi koji prate najave funkcionalnosti u novim verzijama WordPressa, zasigurno su zamjetili da se intenzivno radi i na poboljšavanju korisničkog iskustva pri radu s administracijskim izbornikom, dakle back-endom.
Jedna od novotarija (pokrenuta u ožujku 2013. godine) je MP6 plugin koji je osim nove sheme boja, korištenja Open Sans fonta (putem su odustali od korištenja Google fontova) i još nekoliko sitnica, napokon omogućio da izbornik bude responzivan!
S obzirom na novu filozofiju WP-a da se funkcionalnosti prvo razvijaju kao stand-alone pluginovi a tek zatim postanu dio WP jezgre, ovaj je plugin toliko intenzivno razvijan da je uspio dogurati do toga da će od verzije 3.8 postati sastavni dio WordPress jezgre. Detalje i changelog pogledajte ovdje.
Kako fiksirati WordPress administracijski izbornik ?
O tome kako, odnosno da li bi uopće trebalo fiksirati admin izbornik te tako riješiti problem nepotrebnog skrolanja prilikom rada u back-endu raspravljalo se u ovom ticketu . Kao rezultat rasprave, nastao je Floating Admin Menu plugin.
Pomoću navedenog plugina, administracijski postaje fiksiran, plutajući (eng. sticky/fixed/floating), ovisno o tome da li je viewport web preglednika veći od samog admin izbornika.
Odlična je fora to što svaki korisnik zasebno (u svom profilu) može po potrebi aktivirati/deaktivirati fiksiranje izbornika. Još se intenzivno radi na poboljšanju iskustva pri radu na malim zaslonima ali na iPadu provjereno radi. Floating Admin Menu bi mogao u bliskoj budućnosti (možda već u verziji 3.9) biti uvršten u WordPress jezgru.
Plugin se instalira i aktivira na uobičajen način te ne nudi nikakve dodatne opcije. Nakon aktivacije, samo u Vašem profilu selektirate želite li fiksirati admin izbornik. To je to.
Jel’ baš treba koristiti plugin za fiksiranje izbornika?
Naravno da ne. Što manje pluginova koristite, to bolje. Možete koristiti slijedeće CSS pravilo:
#adminmenuwrap. {
position: fixed;
top: 28px;
left: 0;
z-index: 10;
}
[clear]
Horizontalan ili vertikalan izbornik?
Osobno, preferiram horizontalno postavljen izbornik. Za tu svrhu koristim provjereni Ozh’ Admin Drop Down Menu plugin .
Plugin preslaguje administracijski izbornik pomoću CSS-a, nudi izbor nekoliko gotovih ili kreiranje vlastite sheme boja izbornika te normalan ili kompaktan prikaz stavki izbornika. Zanimljivo je da ovaj plugin odlično surađuje s spomenutim MP6 pluginom.
Kako fiksirati horizontalno postavljen izbornik?
Možda će vam u startu biti čudno koristiti horizontalno postavljen izbornik ali kad se jednom naviknete uvidjeti ćete prednosti, osobito na manjim (starim, uredskim) monitorima ili laptopima.
Osim Floating admin menu plugina, možete koristiti Admin Menus Fixed plugin.
Njegove prednosti su te što, osim kao samostalan plugin, nudi podršku za Ozh’ Admin Drop Down Menu 3.6+ i AG Custom Admin 1.2.5+.
[hr]
Hoće li fiksiran admin izbornik zaživiti u nadolazećim verzijama WordPressa?
S obzirom da se u posljednjim verzijama WordPressa intenzivno radi na poboljšanju rada u back-endu, za očekivati je da će funkcionalnosti koje pruža Floating Admin Menu uskoro postati sastavni dio jezgre te će korisnik opcionalno moći koristiti fiksiran izbornik. MP6 je već riješio pitanje responzivnosti izbornika, najavljuje se ukidanje mogućnosti izbora kolona (u nadzornoj ploči) te će se, u duhu responzivnosti, sadržaj automatski prilagođavati ovisno o veličini zaslona.
Tempo objave novih verzija je prilično kratak tako da neće trebati dugo čekati na ove “novotarije”. Neki izvori kažu da je intencija kreatora WordPressa da se ide u pojednostavljivanje cjelokupne nadzorne ploče. O tom trendu sam pisao u članku o novoj blogging platformi (Ghost) .
Već sada dijelovi sučelja na WordPress.com vizualno podsjećaju na sučelje Tumblr-a.
Pročitajte zanimljiv članak na ostraining.com u kojem nagađaju kako bi mogao izgledati WordPress 4.0 te vuku paralele između WP-a i Tumblr-a.
[hr]
Danas bi trebala biti objavljena Beta 1 verzija WordPressa 3.8 dok je objava pune verzije zakazana za 12.12. ove godine. WordPress 3.9 bi trebao izaći u veljači 2014. godine. Ono što me najviše zanima je potencijalni zaokret koji bi mogla predstaviti verzija 4.0. Najveći problem će biti, po dosadašnjim iskustvima, forsiranje na tzv. back compatibility, kompatibilnosti sa starim temama i pluginovima. Na primjer, na WordPress 3.7.1 možete instalirati neki plugin koji nije osvježen 3 godine ali postoji velika šansa da će on ipak raditi ono za što je stvoren. No, to je već tema za neki drugi članak.